Izbové rastliny majú hneď niekoľko pozitívnych vlastností. Miestnosť dokážu oživiť, zútulniť a esteticky doplniť. Mnohé z nich majú schopnosť čistiť ovzdušie a absorbovať škodlivé látky z neho. Rastliny môžeme rozdeliť do mnohých kategórii, my si dnes povieme o tých, ktorým sa darí aj na polotienistom až tienistom stanovisku. Spolu so správnym výberom kvetináča Vám dokážu rozžiariť aj tmavé miestnosti či kúty v byte alebo dome.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia)
Nenáročná rastlina, ktorá znesie nedostatok svetla aj vlahy. Vďaka svojim odolným vlastnostiam je často používaný vo verejných či kancelárskych priestoroch. Typické sú dužinaté hrubšie stonky s lesklými, kožovitými listami. Od jari do jesene môžete kvitnutie podporiť pomocou prihnojovania tekutými hnojivami. Zamiokulkas má nenápadný kvet, ktorý je podobný kvetom Filodendrona. Pri zálievke je potrebné byť opatrný, rastlina neznesie dlhodobo vlhkú pôdu.
Potosovec (Epipremnum)
Ťahavá rastlina, ktorá je obľúbená pre svoju nenáročnosť na svetelné aj vlhkostné podmienky. Svojim pomerne rýchlym rastom vám zaručí zazelenanie priestoru za pomerne krátku dobu. Listy sú srdcovitého tvaru, zelenej farby, často s bielym alebo žltým panašovaním. Môže mať previsnutú alebo po opore sa ťahajúcu formu rastu, záleží to od priestoru a vášho vkusu. V domácich podmienkach môže Potosovec dorásť do dĺžky 1 - 2 metre. Rastlinku zalievajte raz za týždeň, nenechajte pôdu medzi jednotlivými zálievkami preschnúť.
Svokrine jazyky (Sansevieria)
Táto rastlina je charakteristická svojimi vzpriamenými listami, ktoré sú hrubé, tuhé a dužinaté s typickým tmavým zafarbením. Pozdĺž okrajov sa tiahne žltý pás a táto farba vytvára na liste zaujímavú kresbu pripomínajúcu hadiu kožu. Radí sa medzi sukulentné rastliny, preto znesie aj dlhšie obdobie sucha. Medzi zálievkami je dobré nechať pôdu preschnúť a neudržiavať ju stále vlhkú.
Zelenec (Chlorophytum)
Trsovitá rastlina typická dlhými trávovitými listami zelenej a žltej farby. Zelenec je na pestovanie veľmi nenáročný, nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Má rád vlhšiu pôdu, preto zamedzte jej presušeniu hlavne v letných teplých mesiacoch. Od jari a počas leta sa na rastline vytvárajú dlhé stonky s kvetmi, ktoré sa neskôr menia na dcérske rastliny. Po tom ako sa týmto rastlinkám vyvinú korene, ich môžete odstrihnúť a samostatne zasadiť. Vďaka previsnutému tvaru je zelenec vhodný v kombinácií so závesnými kvetináčmi.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Kalatea (Calathea)
Rastliny zaujímavé hlavne svojou farebnosťou a špecifickou kresbou na listoch. Kalatea je náročnejšia na pestovanie než predošlé spomínané druhy rastlín. Pochádza z tropických oblastí a preto obľubuje vyššiu vzdušnú vlhkosť aj teplotu. Zaujímavou je taktiež reakcia na svetlo, vďaka ktorej sa v noci listy zdvíhajú nahor. Väčšina druhov má spodnú stranu listu zafarbenú do fialova, zatiaľ čo na vrchnej strane môžete pozorovať krásne kresby v podobe bodiek, línií či čiar. Farebnosť sa pohybuje od tmavej zelenej po žltozelenú v kombinácii s ružovou a fialovou. Pôdu udržiavajte stále vlhkú, dávajte však pozor na premočenie.
Maranta (Marantha)
Maranta patrí do rovnakej čelade Maranthaceae ako vyššie spomínaná kalatea. Vzhľadovo a farebne sa na seba podobajú, taktiež rovnako reagujú na svetlo zdvíhaním listov. Ide o ťahavé rastliny, ktoré sa v prirodzenom prostredí plazia po zemi. Sú náročnejšie na vyššiu vzdušnú vlhkosť a teplotu, preto je dobré rastlinu pravidelne rosiť. Pozor treba dávať aj na prievan či časté striedanie teplôt, ktoré môžu rastlinu poškodiť.
Horská palma (Chamaedorea)
Nenáročná palma, ktorá v bytových podmienkach dorastá do výšky 1,5 - 2 metre. Vďaka svojmu vzrastu vie pekne vyplniť prázdne miesto či kút. Nepotrebuje veľa svetla a zvládne aj mierny prievan, preto je vhodná do takmer akýchkoľvek podmienok. Viac ako na pôdnu vlhkosť je náročnejšia na vlhkosť vzdušnú. Do jej blízkosti môžete umiestniť misku s vodou, ideálne je umiestnenie v blízkosti zvlhčovača vzduchu. Medzi jednotlivými zálievkami je vhodné nechať pôdu preschnúť a neudržiavať ju neustále vlhkú.
Scindapsus (Scindapsus pictus)
Rastlina zaujímavá hlavne zamatovými listami, na ktorých sa podľa kultivaru líši v tvare a veľkosti strieborné panašovanie. Má previsnutý tvar rastu, ale vyviazať ju môžete aj smerom dohora pomocou opory. Na pestovanie je veľmi nenáročná a nepotrpí si na prehnanú starostlivosť. Vyhovuje jej pravidelná zálievka, po preschnutí vrchnej vrstvy substrátu. Pomerne rýchlo rastie a dorastá do dĺžky niekoľkých metrov.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Aglaonéma (Aglaonema)
Nenáročná rastlina vhodná aj pre začínajúcich pestovateľov, ktorá sa často využíva aj v kancelárskych priestoroch. Zaujímavá je vďaka svojim podlhovastým, lesklým listom s bielym, zeleným, strieborným či ružovým panašovaním. Obľúbené sú aj vďaka svojej schopnosti čistiť vzduch. Nie sú náročné na vzdušnú vlhkosť ani na pravidelnosť zálievky, je potrebné dávať pozor na premočenie. Ako pri každej rastline je dobrá hnojenie od jari do jesene hnojivami na izbové rastliny.
Difenbachia (Dieffenbachia)
Difenbachie sa v interiéroch pestujú už dlhé roky, aj napriek strednému stupňu jedovatosti. Práve preto nie je vhodná pre každého, poprípade je nutné jej umiestnenie do vyšších políc či regálov pre zamedzenie prístupu detí a domácich miláčikov. Okrasná je hlavne svojimi veľkými listami so zeleným a žltým škvrnitým zafarbením. Je náročnejšia na vzdušnú vlhkosť a teplotu, v lete pri vysokých teplotách je potrebné zvýšenie zálievky. Pre zabezpečenie optimálnych podmienok je vhodné umiestniť rastlinu v blízkosti zvlhčovača vzduchu alebo do kúpeľne.
Monstera (Monstera)
Táto rastlina patrí medzi najobľúbenejšie interiérové rastliny už dlhé roky. Poznáme niekoľko druhov, ktoré sa odlišujú veľkosťou listu, jeho perforáciou alebo farebnosťou. V prirodzených podmienkach dokážu dorastať do výšky až 30 metrov. Veľmi dobre znášajú aj tienisté miesta, naopak priame slnko im listy spáli. Zalievame až po preschnutí vrchnej vrstvy pôdy, skôr znesie presušenie ako premočenie. Obľúbené sú druhy s bielym panašovaním ako napríklad Monstera deliciosa 'Albo Variegata'.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Tieňomilné interiérové rastliny nájdete v našom záhradnom centre. Naši zamestnanci Vám veľmi radi pomôžu vybrať tú pravú pre vás a váš domov, rovnako tak vhodný kvetináč, substrát či hnojivo potrebné k správnemu pestovaniu. Neváhajte nás navštíviť.